Donații importante pentru Spitalul Județean Neamț: monitoare multiparametru, concentratoare de oxigen și pulsoximetre

Arhiepiscopia Iașilor Mai 20, 2020   Autor: Flavius Popa

Personalul medical de la Spitalul Piatra Neamț a primit în această dimineață echipamente medicale importante pentru lupta împotriva noului coronavirus. Mai multe detalii ne-a oferit părintele Valentin Tofan, protoiereu de Piatra Neamț: „Astăzi (20 mai 2020 n.r.), în ajunul sărbătorii Sfinților Împărați Constantin și Elena, Protopopiatul Piatra Neamț a predat Spitalului Județean de Urgență Neamț trei monitoare multiparametru C50. Unul dintre monitoare este donația Arhiepiscopiei Iașilor, al doilea aparat este donația preoților din Protoieria Piatra Neamț iar cel de-al treilea monitor este donat de către părintele Ciprian Sofronie de la Parohia Straja.

Acest sprijin, în valoare de aproximativ 38.000 de lei, este o lucrare care a avut loc cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, făcută în mod special Spitalului Județean Neamț, simțind că este o nevoie reală de acest ajutor.

Părinții din protopopiatul nostru au fost foarte receptivi la această nevoie, banii s-au strâns foarte repede, iar fiecare părinte a dăruit puținul său, pentru ca cei care au nevoie să beneficieze de această aparatură. Noi am făcut comanda în a doua jumătate a lunii martie, iar de abia acum aceste monitoare au ajuns la Piatra Neamț. Azi, cu ajutorul lui Dumnezeu, în ajunul sărbătorii Sfinților Împărați, am făcut cu drag aceasă donație”.

Studenții teologi de la Iași și Fundația „Sfânta Parascheva” din Statele Unite, alături de pacienții nemțeni

Tot cu această ocazie, Colegiul „Sfântul Nicolae” din Iași, cu sprijinul Fundației „Saint Paraskeva Orthodox Charity” Chicago, a donat unității medicale concentratoare de oxigen și pulsoximetre pentru bolnavii nemțeni. Mai multe informații ne-a oferit Cristian Butnărașu, coordonator voluntari CSN: „Prin efortul comun al studenților comunității Colegiului «Sfântul Nicolae» și Fundației «Saint Paraskeva Orthodox Charity», astăzi am donat aparatură medicală în valoare de 20.150 RON. De asemenea, cu ajutorul echipei ROD - Piatra Neamț am reușit să achiziționăm 5 concentratoare de oxigen VisionAire Caire și 10 pulsoximetre Contec CMS50D, care au fost direcționate conducerii din cadrul Spitalului Județean de Urgență Piatra Neamț. Nădăjduim ca efortul nostru să fie un ajutor real celor aflați în linia întâi iar aceste parteneriate să rodească și spre alte fapte bune”.

Dacă vrei să sprijini activitățile derulate de Biserică, poți dona pe platforma fiideajutor.ro - secțiunea DONEAZĂ.