Invitați din Serbia la Festivalul de Muzică Bizantină de la Iași

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 19, 2017

Festivalul va debuta miercuri, 27 septembrie, la Catedrala Mitropolitană, cu oficierea Sfintei Liturghii, răspunsurile la strană fiind oferite de Corul „Sfântul Ioan Damaschin” din Novi Sad, Serbia, şi de Grupul psaltic „Nectarie Protopsaltul” din Bucureşti.

Deschiderea oficială a Festivalului se va face în Sala „Iustin Moisescu” a Complexului Mitropolitan, începând cu ora 12:00, în prezenţa IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Preşedintele onorific al festivalului.

În seara aceleiaşi zile, Corul „Sfântul Ioan Damaschin” din Novi Sad (Serbia) şi Grupul „Nectarie Protopsaltul” din Bucureşti vor susţine concertul de deschidere a festivalului, începând cu ora 19:00, în Catedrala Mitropolitană. Intrarea la eveniment este liberă.

Corul „Sfântul Ioan Damaschin” aparţine Şcolii de Muzică Bisericească din Novi Sad. Misiunea corului vizează în principal studiul, conservarea şi interpretarea muzicii bisericeşti autentice din spaţiul ortodox de est, din epoca primară a creştinismului până în secolul al XX-lea. Repertoriul include lucrări muzicale ale unor compozitori precum Sfântul Ioan Cucuzel, Ioan Kladas, Xenos Korones, Petru Bereketis, Ioan Trapezuntul, Petru Lampadarie Peloponesiu, Hurmuz Arhivarul, Grigorie Protopsaltul şi alţi compozitori de dată recentă. Activitatea corului cuprinde participarea la numeroase slujbe religioase şi evenimente naţionale şi internaţionale în oraşe precum Atena, New York.

Dirijorul corului, ierodiaconul Ierotei Petroviæ, este absolvent al Conservatorului de Stat din Atena, secţia de muzică bizantină. Pe lângă activitatea dirijorală, acesta este, de asemenea, profesor de muzică şi istorie a muzicii bisericeşti în cadrul Şcolii de Muzică Bizantină Bisericească din Novi Sad, instituţie al cărei fondator este.

Grupul „Nectarie Protopsaltul” şi-a început activitatea în 2001. Numele grupului este ales întru pomenirea Cuviosului Nectarie Schimonahul, unul dintre cei mai de seamă cântăreţi şi protopsalţi ai Muntelui Athos, din a doua jumătate a secolului al XIX-lea. Activitatea Grupului „Nectarie Protopsaltul” include participare la slujbele religioase şi diverse concerte în cadrul a numeroase festivaluri şi evenimente dedicate muzicii bisericeşti.

Evenimentele din cadrul festivalului vor cuprinde concerte extraordinare de muzică bizantină, slujbe religioase rostite în diferite limbi, lansare de carte şi conferinţă.

Instituţiile partenere ale festivalului sunt Iulius Group, Institutul Cultural Român, Primăria Municipiului Iaşi, Corul Bizantin Grec, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, Universitatea Naţională de Arte „George Enescu” din Iaşi, Facultatea de Interpretare, Compoziţie şi Studii Muzicale Teoretice, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iaşi, Muzeul Mitropolitan Iaşi, Colegiul „Sfântul Nicolae”, Asociaţia culturală „Byzantion”, Muzeul Literaturii Române din Iaşi, Muzeul Mitropolitan.

Mai multe detalii cu privire la invitaţii Festivalului, dar şi informaţii cu privire la program pot fi aflate de pe site-ul oficial al evenimentului - www. ibmf.ro şi de pe pagina oficială de facebook - https://www.facebook.com/www.ibmf.ro. (Ana-Maria Ţoc, coordonatorul pe comunicare al festivalului, Larisa Alui-Gheorghe, secretar al festivalului)