Manifestări pro-viață la Târgu Neamț

Arhiepiscopia Iașilor Martie 27, 2023   Autor: Pr. Constantin Cristian Andron

Evenimentul a debutat cu acatistul Bunei Vestiri, în biserica „Adormirea Maicii Domnului”, la care au participat peste 500 de credincioși. Apoi, pr. Nicolae Axentioi, protopop de Târgu Neamț, a ținut un cuvânt de învățătură și i-a felicitat pe cei prezenți pentru mărturisirea pe care o dau în societate. Participanții, însoțiți de preoți, au mers de la Catedrala din Târgu Neamț până la Casa Culturii, cântând imne religioase și ținând în mâini mesaje și pancarte pro-viață.

Un alt moment deosebit a fost conferința cu titlul „Despre frumusețea pierdută a vieții” susținută de pr. arhim. Nicodim Petre, starețul mănăstirii Bucium și consilier eparhial al Sectorului de Misiune din cadrul Arhiepiscopiei Iașilor, care a evidențiat frumusețea copilăriei de odinioară și i-a invitat pe ascultători la reîntoarcerea trăirii vieții în simplitatea de altădată, împletită cu rugăciunea, citirea Sfintei Scripturi și a altor opere folositoare sufletului.

Tot pe scena instituției de cultură au susținut momente artistice: Corala „Păstorul cel Bun” și grupul folk „Mugur de fluier” ale protopopiatului Târgu Neamț, grupul catehetic „Copii ai Aceluiași Dumnezeu” al parohiei Boiștea și grupul de copii „Ariciorii”, coordonați de pr. prof. Ștefan Cenușă.

La final, părintele protopop Nicolae Axentioi, în calitate de organizator, a mulțumit d-lui Vasile Harpa, primarul orașului, d-nei Ionela Brănișteanu Rusu, directoarea Casei de Cultură „Ion Creangă”, Poliției și Jandarmeriei orașului Târgu Neamț, colaboratorilor din Cancelaria Protopopiatului, preoților și enoriașilor, dar și elevilor, tinerilor și cadrelor didactice implicate în Marșul pentru viață.