(Video) Zi de mare sărbătoare în Parohia Bobulești

21 Octombrie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Ziua de sâmbătă, 21 octombrie 2017, s-a transformat pentru credincioșii Parohiei Bobulești, din Protopopiatul Săveni, județul Botoșani, în zi de mare sărbătoare: noua biserică parohială a fost sfințită, primind hramul Adormirea Maicii Domnului.

Slujba de târnosire a fost oficiată de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, înconjurat de soborul preoților și al diaconilor.

După citirea Evangheliei, Înaltpreasfințitul Părinte a adresat credincioșilor prezenți un cuvânt de învățătură în care a evidențiat mai multe modalități de a mărturisi credința în Hristos în viața de zi cu zi.

La finalul Sfintei Liturghii, Preotul Paroh Ionel Băicănescu a primit distincția de iconom stavrofor – purtător de cruce, distincție rânduită de Biserică în semn de apreciere pentru osteneala depusă la ridicarea unui locaș de cult.